Difference between revisions of "Csőtápvonal"

From Maxwell
Jump to: navigation, search
(A szimulációval kapott eredmények)
(A szimulációval kapott eredmények)
Line 43: Line 43:
 
[[File:S21 Parameter.png|600px|thumb|right|alt=Az előre irányú átviteli tényező (<math>\text{S}_{21}</math> paraméter) a frekvencia függvényében. | Az előre irányú átviteli tényező <math>\text{S}_{21}</math> a frekvencia függvényében.]]
 
[[File:S21 Parameter.png|600px|thumb|right|alt=Az előre irányú átviteli tényező (<math>\text{S}_{21}</math> paraméter) a frekvencia függvényében. | Az előre irányú átviteli tényező <math>\text{S}_{21}</math> a frekvencia függvényében.]]
  
A jobb oldali ábrán jól látható, hogy a szimulációval jó közelítéssel visszakaptuk az előzőleg analitikusan kiszámolt vágási frekvenciát (<math>f_{h,10}</math>).
+
A jobb oldali ábrán jól látható, hogy a szimulációval jó közelítéssel visszakaptuk az előzőleg analitikusan kiszámolt vágási frekvenciát <math>\text{TE}_{10}</math> módus esetében (<math>f_{h,10}</math>).
 +
 
 +
Emellett a lenti ábrákon látható az elektromos (baloldali ábra) és mágneses (jobboldali ábra) térerősség a négyszögletes csőtápvonal keresztmetszetében <math>\text{TE}_{10}</math> módusnál.  
  
 
{| width=100%
 
{| width=100%

Revision as of 14:23, 4 October 2019

Négyszög keresztmetszetű csőtápvonal (Rectangular waveguide)

Waveguides real.jpeg

Waveguide EField TE10.gif

Négyszög keresztmetszetű csőtápvonal. Az elektromos térerősség terjedése a csőtápvonalban. [Kattints a képre az animáció megtekintéséhez.]

A feladat célja

A feladat geometriája.
A feladat geometriája.

A hallgató megismerje a végeselem-módszer főbb lépéseit, mint a modell előkészítése (geometria elkészítése vagy importálása), anyagparaméterek, peremfeltételek és gerjesztés megadása egy négyszög keresztmetszetű csőtápvonal esetében. A szimuláció beállításai és eredményei elősegítsék a más tárgyakból tanult elméleti ismeretek elmélyülését.

A feladat megoldása során azzal nem foglalkozunk, milyen módon lehet a csőtápvonalba jelet juttatni.

A feladat megoldásához szükséges ismeretek

  • A végeselem-módszer lépései;
  • A Maxwell-egyenletek teljes rendszerének ismerete (hullámegyenlet ismerete);
  • Csőtápvonal működésének ismeret.

A vizsgált csőtápvonal

A feladat geometriai méretei: [math]a = 2\text{cm}[/math] (széles oldal); [math]b = 1\text{cm}[/math] (keskeny oldal); [math]L = 16\text{cm}; th = 1\text{mm}[/math] (csőtápvonal falvastagsága).

A geometria elkészítését és a beállításokat a feladathoz készült YouTube videóban részletezem.

Azonban egy csőtápvonal szimulációja előtt érdemes meghatározni a vágási frekvenciát (vagy határfrekvenciát, ami alatt nincs hullámterjedés a csőtápvonalban). A vágási frekvencia a következő összefüggéssel határozható meg [1] [2]:

[math] f_{h,mn} = \frac{1}{2\sqrt{\mu\varepsilon}}\sqrt{\left(\frac{m}{a}\right)^2 + \left(\frac{n}{b}\right)^2}[/math],

ahol [math]\mu[/math] és [math]\varepsilon[/math] a csőtápvonalat kitöltő dielektrikum permeabilitása és permittivitása.

A levegővel kitöltött csőtápvonalnál [math]\text{TE}_{10}[/math] (ejtsd: té e egy nulla) módus esetében a vágási frekvencia

[math] f_{h,10} = \frac{1}{2\sqrt{\mu_0\varepsilon_0}}\sqrt{\left(\frac{1}{0,02}\right)^2 + \left(\frac{0}{0,01}\right)^2} = \frac{1}{2\sqrt{\mu_0\varepsilon_0}\cdot0,02}= 7,4926\text{GHz} \approx 7,5\text{GHz}[/math].

A szimulációval kapott eredmények

Az előre irányú átviteli tényező ([math]\text{S}_{21}[/math] paraméter) a frekvencia függvényében.
Az előre irányú átviteli tényező [math]\text{S}_{21}[/math] a frekvencia függvényében.

A jobb oldali ábrán jól látható, hogy a szimulációval jó közelítéssel visszakaptuk az előzőleg analitikusan kiszámolt vágási frekvenciát [math]\text{TE}_{10}[/math] módus esetében ([math]f_{h,10}[/math]).

Emellett a lenti ábrákon látható az elektromos (baloldali ábra) és mágneses (jobboldali ábra) térerősség a négyszögletes csőtápvonal keresztmetszetében [math]\text{TE}_{10}[/math] módusnál.

TE10 Efield.png

TE10 Hfield.png

Az elektromos térerősség vektorok a bemeneti portnál [math]\text{TE}_{10}[/math] módus esetében. A mágneses térerősség vektorok a bemeneti portnál [math]\text{TE}_{10}[/math] módus esetében.

TE10 Efield Vec Anim.gif

TE10 Hfield Vec Anim.gif

Az elektromos térerősség vektorok a csőtápvonalban [math]\text{TE}_{10}[/math] módus esetében.[Kattints a képre az animáció megtekintéséhez.] A mágneses térerősség vektorok a csőtápvonalban [math]\text{TE}_{10}[/math] módus esetében.[Kattints a képre az animáció megtekintéséhez.]

References

  1. Kolos T., Standeisky I.: Mikrohullámú technika I., Tankönyvkiadó, 1980.
  2. Istvánffy E.: Tápvonalak, antennák és hullámterjedés, Műegyetemi Kiadó, 1997.