Difference between revisions of "Electrical Machines"
(→Villamos gépek működése (GKLS_AUTM040)) |
(→Villamos gépek működése (GKLS_AUTM040)) |
||
| Line 181: | Line 181: | ||
| Szinkron gép | | Szinkron gép | ||
| [https://drive.google.com/file/d/14NjpOvhatHK0tsSPP26kbyNb9-e7kBSS/view Előadás] | | [https://drive.google.com/file/d/14NjpOvhatHK0tsSPP26kbyNb9-e7kBSS/view Előadás] | ||
| − | | [ Házi feladat] | + | | [ Házi feladat] [https://sze-gyor.videotorium.hu/hu/recordings/20916 Videó] |
|- valign=top | |- valign=top | ||
| 5. | | 5. | ||
Revision as of 10:04, 31 October 2020
|
Villamos gépek | |
|
Oktató
|
További oktatók:
|
A kurzus leírása
Ezen az oldalon nem egy kurzushoz, hanem a Széchenyi István Egyetemen oktatott villamos gépekkel kapcsolatos alapképzéses és szakképzéses tárgyaimhoz tartozó előadások anyagai találhatóak.
Angol, német és magyar nyelven is sok kiválló szakkönyv, jegyzet létezik, ami részletesen taglalja a villamos gépek működését. Ezekre építve a célom az volt az előadásokban, hogy minél szemléletesebben bemutassam a gépekben lejátszodó jelenségeket a működésük megértéséhez.
A felöltött anyagok a kurzusokon kivetített elődásaim, így sok esetben a megértéshez az előadáson elhangzottak is szükségesek. A diákon a szöveg és feliratok angolul vannak, mert a nemzetközi szakmai nyelv is az angol. Ezzel elősegítve, hogy a hallgatók megismerkedjenek a tantárgyhoz tartozó angol elnevezésekkel, kifejezésekkel.
Villamos gépek (GKNB_AUTM020, GKLB_AUTM020)
A táblázatban a kurzushoz tartozó előadások találhatóak időrendi sorrendben.
| Hét | Téma | Előadás | Házi feladat |
| 1. | Elméleti alapok ismétlése (Villamosságtan, Elektrodinamika) - Opcionális | Előadás | |
| 2. | Transzformátor - Elmélet | Előadás | Házi feladat - I. |
| 3. | Transzformátor - Gyakorlat | Az előadáson a megtanult elméletre alapozva számpéldákat oldunk meg. | Példák |
| 4. | Villamos forgógépek alapjai | Előadás
|
|
| 5. | Egyenáramú gép - Elmélet | Előadás | Házi feladat - II. |
| 6. | Egyenáramú gép - Gyakorlat | Az előadáson a megtanult elméletre alapozva számpéldákat oldunk meg. | Példák |
| 7. | Váltakozó áramú mezők | Előadás
|
Házi feladat - III. |
| 8. | Aszinkron gép - Elmélet | Előadás | |
| 9. | Aszinkron gép - Gyakorlat | Az előadáson a megtanult elméletre alapozva számpéldákat oldunk meg. | Példák |
| 10. | Szinkron gép - Elmélet | Előadás
|
Házi feladat - IV. |
| 11. | Szinkron gép - Gyakorlat | Az előadáson a megtanult elméletre alapozva számpéldákat oldunk meg. | Példák |
| 12. | Speciális villamos gépek | Előadás |
Követelmények
Az érdemjegy a félév során megírt három zárthelyiből és a vizsgajegyből áll össze:
- Zárthelyik (60%): A félév során három zárthelyi lesz. Mindegyik zárthelyin 30 pontot lehet maximum elérni. A három zárthelyi eredményéből a kettő legjobb számít hozzá a vizsgához.
Távoktatás esetében nincs zárthelyi. Távoktatás esetében a vizsgán lehet a 100%-ot elérni.
- Vizsga (40%): A vizsgaidőszakban sikeresen teljesített írásbeli vizsga.
| 0 - 54% | Elégtelen (1) |
| 55 - 67% | Elégséges (2) |
| 68 - 80% | Közepes (3) |
| 81 - 90% | Jó(4) |
| 91 - 100% | Jeles (5) |
A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
| Kontakt óra | 28 |
| Félévközi készülés órákra | 50 |
| Felkészülés zárthelyire | 30 |
| Házi feladat elkészítése | 0 |
| Vizsgafelkészülés | 32 |
| Összesen | 140 |
A tantárgy gyakorlatain megoldott példákhoz hasonlóakat az alábbi irodalmakban talál:
- Danku A., Farkas A., Nagy L.: Villamos gépek - Példatár, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1978.
- Németh K., Láday Ö.: Villamosenergia átalakítók példatár, Tankönyvkiadó, Budapest, 1977.
- Frigyes A., Szita I., Tuschák R., Schnell L.: Elektrotechnika, Tankönyvkiadó, Budapest, 1951.
Villamos gépek működése (GKLS_AUTM040)
A táblázatban a kurzushoz tartozó előadások találhatóak időrendi sorrendben.
| Hét | Téma | Előadás | Házi feladat |
| 1. | Bevezető, elméleti alapok | Előadás | [ Házi feladat] |
| 2. | Villamos forgógépek alapjai, váltakozó áramú mezők | Előadás Előadás | [ Házi feladat] |
| 3. | Aszinkron gép | Előadás | [ Házi feladat] |
| 4. | Szinkron gép | Előadás | [ Házi feladat] Videó |
| 5. | Speciális villamos gépek | [ Előadás] | [ Házi feladat] |
Követelmények
A tárgy szóbeli vizsgával zárul.
A tantárgy elvégzéséhez átlagosan szükséges tanulmányi munka
| Kontakt óra | 15 |
| Félévközi készülés órákra | 50 |
| Felkészülés zárthelyire | 0 |
| Házi feladat elkészítése | 0 |
| Vizsgafelkészülés | 35 |
| Összesen | 100 |