Difference between revisions of "BSc/MSc topics"

From Maxwell
Jump to: navigation, search
(Created page with "{| width=100% |- | colspan=2 align=center | <font color='blue' size='+2'>Szakdolgozat / Diplomamunka témák</font>__NOTOC__ |} == Course Description == Introduction to funda...")
 
Line 5: Line 5:
 
|}
 
|}
  
== Course Description ==
+
== Témaválasztás ==
Introduction to fundamentals and techniques of finite element method and modelling in electromagnetics. The course includes: basics of electromagnetics, equations of static magnetic, electrostatic, eddy current and time-dependent problems, Helmholtz-equation, basic of finite element method, nodal and edge shape functions, boundary conditions, mesh operations. The course participants meet the following automotive examples in practice, fuel injection solenoid, induction heating, permanent magnet motor and an automobile cable harness analysis.
 
 
 
== Syllabus==
 
 
{| width=100% border=1  
 
{| width=100% border=1  
 
|- valign=top bgcolor=lightyellow
 
|- valign=top bgcolor=lightyellow
 
| width=50% |
 
| width=50% |
* [[Lecture 1.]] - Basics of Electromagnetics / Static Magnetic and Electrostatic Field
+
Az alábbi témák amelyek jelenleg választhatóak szakdolgozat, diplomamunka vagy tudományos diákköri dolgozatnak.<br />
* [[Lecture 1. - Assignment]] - Fuel Injection Solenoid
+
'''TDK''' - Kérem vegye fel velem a kapcsolatot (marcsa@maxwell.sze.hu)<br />
* [[Lecture 2.]] - Basics of Finite Element Method / Time-Harmonic Magnetic Field
+
'''Szakdolgozat / Diplomamunka''' - Kérem töltse ki az következő [https://drive.google.com/file/d/1uMfe6ZIjL_evAohhjduUIMUJQx5A-1EU/view?usp=sharing dokumentumot], majd küldje el a marcsa@maxwell.sze.hu címre PDF formátumban.
* [[Lecture 2. - Assignment]] - Induction Heating
+
|}
* [[Lecture 3.]] - Coupled Finite Element Method / Time-Dependent Magnetic Field
+
 
* [[Lecture 3. - Assignment]] - Permanent Magnet Motor
+
    1. Feszültséggel táplált villamos gépek végeselemes szimulációja
* [[Lecture 4.]] - Integral Equations Based Methods / Wave equations
+
Téma rövid leírása: A mindennapi életben alkalmazott villamos gépek szinte kivétel nélkül feszültséggel tápláltak. Ezért a pontosabb modellezés érdekében nagyon fontos a táplálás megfelelő modellezése is. A kutatás célja, különféle feszültséggel gerjesztett villamos gép modellezése a Matlab PDETool és a Simulink összekapcsolásával, illetve csak a PDETool esetében script formájában figyelembe venni a gerjesztést. Az irodalomban több módszer is létezik a feszültséggel gerjesztett végeselemes modell létrehozására, ezért a feladat a módszerek összehasonlítását is magában foglalja.
* [[Lecture 4. - Assignment]] - Cable Harness Analysis
+
A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként.
* <span style="color:red">'''[[Homework Assignment]] - Analysis of Solenoid Valve'''</span>
+
A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Villamos gépek és energetika ismerete, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.
|}
+
    2. Villamos gépek paramétereinek számítási módszerei a numerikus modell segítségével
 +
Téma rövid leírása: A villamos gépek tervezésénél fontos szerepet játszik az előzetes modellkészítés, melyből a villamos gép paraméterei, tulajdonságai előre meghatározhatók. Ezen paraméterek az veszteségek, a nyomaték, a tekercs induktivitása, a fluxuskapcsolódás, stb. A kutatás célja az irodalomban található módszerek felkutatása, implementálása Matlab PDETool-ban elkészített modellekhez script formájában, majd összehasonlításuk. Ehhez kapcsolódhat villamos gépek paramétereinek mérése, és a mérés és számítás összehasonlítása.
 +
A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként.
 +
A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Villamos gépek és energetika ismerete, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.
 +
    3. Transzformátorok vizsgálata véges differencia módszerrel
 +
Téma rövid leírása: A véges differencia módszer nagy hátránya a görbe vonalakkal rendelkező feladatok modellezésénél fellépő problémák. Azonban transzformátorok esetében ez nem áll fenn. A kutatás célja a véges differencia módszerrel modellezni egy transzformátort, és annak paramétereit kiszámítani. A feladat megoldásához szükséges programot Matlab script formájában kell elkészíteni, amely magában foglalja a feladat ekvidisztáns felbontását elvégző részt is. A feladat további része lehet a végeselemes modellel kapott eredményekkel való összevetés.
 +
A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként.
 +
A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Matematika (Lineáris algebra és többváltozós függvények) ismerete és alapszintű programozási készség, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.
 +
    4. Villamos forgógépek és hajtásuk implementálása és szimulációja
 +
Konzulens: Marcsa Dániel, Dr. Kuczmann Miklós, Kovács Gergely
 +
Téma rövid leírása: A villamos forgógépek dinamikus viselkedésének a megismeréséhez, vizsgálatához elengedhetetlen a gépet a hajtással együtt vizsgálni. A hallgató feladata Matlab és Simulink vagy Scilab segítségével elkészíteni a motorok modelljét, illetve a motorhoz tartozó különböző hajtásokat. Végül az elkészült modelleket egy GUI (Graphical User Interface) segítségével összekapcsolni, ahol a motorok és hajtások paraméterei tetszőlegesen állíthatók. A grafikus környezet könnyen elkészíthető a Matlab GUIDE (GUI Development Environment) vagy a Scilab GUI toolbox segítségével. További feladat lehet a dinamikus modellekkel kapott eredmények helyességének méréssel történő validálása. A mérésekhez a hajtásrész elkészítéséhez LabVIEW környezet áll rendelkezésre.
 +
A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként illetve diplomamunkaként.
 +
A jelentkezés feltételei: Villamos gépek és energetika ismerete és alapszintű programozási készség, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.

Revision as of 14:57, 21 December 2019

Szakdolgozat / Diplomamunka témák

Témaválasztás

Az alábbi témák amelyek jelenleg választhatóak szakdolgozat, diplomamunka vagy tudományos diákköri dolgozatnak.
TDK - Kérem vegye fel velem a kapcsolatot (marcsa@maxwell.sze.hu)
Szakdolgozat / Diplomamunka - Kérem töltse ki az következő dokumentumot, majd küldje el a marcsa@maxwell.sze.hu címre PDF formátumban.

   1. Feszültséggel táplált villamos gépek végeselemes szimulációja

Téma rövid leírása: A mindennapi életben alkalmazott villamos gépek szinte kivétel nélkül feszültséggel tápláltak. Ezért a pontosabb modellezés érdekében nagyon fontos a táplálás megfelelő modellezése is. A kutatás célja, különféle feszültséggel gerjesztett villamos gép modellezése a Matlab PDETool és a Simulink összekapcsolásával, illetve csak a PDETool esetében script formájában figyelembe venni a gerjesztést. Az irodalomban több módszer is létezik a feszültséggel gerjesztett végeselemes modell létrehozására, ezért a feladat a módszerek összehasonlítását is magában foglalja. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként. A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Villamos gépek és energetika ismerete, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.

   2. Villamos gépek paramétereinek számítási módszerei a numerikus modell segítségével

Téma rövid leírása: A villamos gépek tervezésénél fontos szerepet játszik az előzetes modellkészítés, melyből a villamos gép paraméterei, tulajdonságai előre meghatározhatók. Ezen paraméterek az veszteségek, a nyomaték, a tekercs induktivitása, a fluxuskapcsolódás, stb. A kutatás célja az irodalomban található módszerek felkutatása, implementálása Matlab PDETool-ban elkészített modellekhez script formájában, majd összehasonlításuk. Ehhez kapcsolódhat villamos gépek paramétereinek mérése, és a mérés és számítás összehasonlítása. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként. A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Villamos gépek és energetika ismerete, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.

   3. Transzformátorok vizsgálata véges differencia módszerrel

Téma rövid leírása: A véges differencia módszer nagy hátránya a görbe vonalakkal rendelkező feladatok modellezésénél fellépő problémák. Azonban transzformátorok esetében ez nem áll fenn. A kutatás célja a véges differencia módszerrel modellezni egy transzformátort, és annak paramétereit kiszámítani. A feladat megoldásához szükséges programot Matlab script formájában kell elkészíteni, amely magában foglalja a feladat ekvidisztáns felbontását elvégző részt is. A feladat további része lehet a végeselemes modellel kapott eredményekkel való összevetés. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként. A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Matematika (Lineáris algebra és többváltozós függvények) ismerete és alapszintű programozási készség, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.

   4. Villamos forgógépek és hajtásuk implementálása és szimulációja

Konzulens: Marcsa Dániel, Dr. Kuczmann Miklós, Kovács Gergely Téma rövid leírása: A villamos forgógépek dinamikus viselkedésének a megismeréséhez, vizsgálatához elengedhetetlen a gépet a hajtással együtt vizsgálni. A hallgató feladata Matlab és Simulink vagy Scilab segítségével elkészíteni a motorok modelljét, illetve a motorhoz tartozó különböző hajtásokat. Végül az elkészült modelleket egy GUI (Graphical User Interface) segítségével összekapcsolni, ahol a motorok és hajtások paraméterei tetszőlegesen állíthatók. A grafikus környezet könnyen elkészíthető a Matlab GUIDE (GUI Development Environment) vagy a Scilab GUI toolbox segítségével. További feladat lehet a dinamikus modellekkel kapott eredmények helyességének méréssel történő validálása. A mérésekhez a hajtásrész elkészítéséhez LabVIEW környezet áll rendelkezésre. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként illetve diplomamunkaként. A jelentkezés feltételei: Villamos gépek és energetika ismerete és alapszintű programozási készség, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.