BSc/MSc topics
Szakdolgozat / Diplomamunka témák |
Témaválasztás
Az alábbi témák amelyek jelenleg választhatóak szakdolgozathoz, diplomamunkához vagy tudományos diákköri dolgozathoz. |
1. Feszültséggel táplált villamos gépek végeselemes szimulációja
Téma rövid leírása: A mindennapi életben alkalmazott villamos gépek szinte kivétel nélkül feszültséggel tápláltak. Ezért a pontosabb modellezés érdekében nagyon fontos a táplálás megfelelő modellezése is. A kutatás célja, különféle feszültséggel gerjesztett villamos gép modellezése a Matlab PDETool és a Simulink összekapcsolásával, illetve csak a PDETool esetében script formájában figyelembe venni a gerjesztést. Az irodalomban több módszer is létezik a feszültséggel gerjesztett végeselemes modell létrehozására, ezért a feladat a módszerek összehasonlítását is magában foglalja. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként. A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Villamos gépek és energetika ismerete, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.
2. Villamos gépek paramétereinek számítási módszerei a numerikus modell segítségével
Téma rövid leírása: A villamos gépek tervezésénél fontos szerepet játszik az előzetes modellkészítés, melyből a villamos gép paraméterei, tulajdonságai előre meghatározhatók. Ezen paraméterek az veszteségek, a nyomaték, a tekercs induktivitása, a fluxuskapcsolódás, stb. A kutatás célja az irodalomban található módszerek felkutatása, implementálása Matlab PDETool-ban elkészített modellekhez script formájában, majd összehasonlításuk. Ehhez kapcsolódhat villamos gépek paramétereinek mérése, és a mérés és számítás összehasonlítása. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként. A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Villamos gépek és energetika ismerete, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.
3. Transzformátorok vizsgálata véges differencia módszerrel
Téma rövid leírása: A véges differencia módszer nagy hátránya a görbe vonalakkal rendelkező feladatok modellezésénél fellépő problémák. Azonban transzformátorok esetében ez nem áll fenn. A kutatás célja a véges differencia módszerrel modellezni egy transzformátort, és annak paramétereit kiszámítani. A feladat megoldásához szükséges programot Matlab script formájában kell elkészíteni, amely magában foglalja a feladat ekvidisztáns felbontását elvégző részt is. A feladat további része lehet a végeselemes modellel kapott eredményekkel való összevetés. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként. A jelentkezés feltételei: Elektrodinamika és Matematika (Lineáris algebra és többváltozós függvények) ismerete és alapszintű programozási készség, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.
4. Villamos forgógépek és hajtásuk implementálása és szimulációja
Konzulens: Marcsa Dániel, Dr. Kuczmann Miklós, Kovács Gergely Téma rövid leírása: A villamos forgógépek dinamikus viselkedésének a megismeréséhez, vizsgálatához elengedhetetlen a gépet a hajtással együtt vizsgálni. A hallgató feladata Matlab és Simulink vagy Scilab segítségével elkészíteni a motorok modelljét, illetve a motorhoz tartozó különböző hajtásokat. Végül az elkészült modelleket egy GUI (Graphical User Interface) segítségével összekapcsolni, ahol a motorok és hajtások paraméterei tetszőlegesen állíthatók. A grafikus környezet könnyen elkészíthető a Matlab GUIDE (GUI Development Environment) vagy a Scilab GUI toolbox segítségével. További feladat lehet a dinamikus modellekkel kapott eredmények helyességének méréssel történő validálása. A mérésekhez a hajtásrész elkészítéséhez LabVIEW környezet áll rendelkezésre. A témát ajánlott TMDK munkaként kezdeni, majd utána folytatni szakdolgozatként illetve diplomamunkaként. A jelentkezés feltételei: Villamos gépek és energetika ismerete és alapszintű programozási készség, angol nyelvtudás, illetve megfelelő motiváció.